mynet sohbet sohbet sohbet odaları

ÖLÇÜ VE ÖLÇÜ ALETLERİNİN PERİYODİK MUAYENELERİ

Kas 22 Yazan  Okunma 1651 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)
  T.C
                                                                                                                        AĞRI VALİLİĞİ
                                                                 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ HABER  BİLGİ FORMU
 
 
KURUMUN ADI
AĞRI BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ
YER
HÜKÜMET BİNASI KAT:4 / AĞRI
TARİH
25/12/2017
HABER KONUSU
ÖLÇÜ VE ÖLÇÜ ALETLERİNİN PERİYODİK MUAYENELERİ
FAALİYETİ YÜRÜTEN KURUM
AĞRI BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ
ÖLÇÜ VE ÖLÇÜ ALETİ SAHİPLERİNİN DİKKATİNE
   
            3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğince; kullanımda olan ölçü ve tartı aletlerinin (masa terazileri, ibreli teraziler, elektronik teraziler, kantarlar, yüksek çekerli basküller, pirinç ve dökme kilolar, ağaç metreler, hububat ölçekleri, akaryakıt sayaçları ve ölçekleri, LPG sayaçları, taksimetreler, nakli metreler, hassas teraziler ve tartı aletleri) 2 yılda bir periyodik olarak muayene ettirilmesi zorunludur.
            Periyodik muayene için müracaat etme süresi 1 Ocak 2018 tarihinden başlayıp 28 Şubat 2018 Çarşambagünü mesai bitimine kadardır.
            İki yıllık muayene süresini doldurmuş ölçü ve tartı aletleri için belirtilen sürelerde beyanname verilmesi gerekmektedir.
1-      Masa, ibreli ve mekanik teraziler, pirinç ve dökme tartılar, hububat ölçekleri, ağaç metreler ile çekeri iki tona kadar olan basküller ve kantar kullanıcıların periyodik muayene işlemleri için bulundukları yerdeki Belediye Başkanlıklarına  beyanname vermeleri,
2-       Taksimetlerinin periyodik muayeneleri için Yetkili Muayene Servislerine,
3-     Kuyumcu terazileri, Eczane terazileri ve hassas tartı aletleri kullanıcıları Yetkili Muayene Servislerine, Yetkili Muayene Servisleri bulunmadığı durumlarda ise periyodik muayene başvurularının Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne yapılması,
4-      Akaryakıt sayaçları ve ölçekleri, Adblue Sayaçları, LPG sayaçları, Aks kantarlar, yüksek çekerli basküller ile iki tondan yukarı olan yüksek çekerli basküllerin periyodik muayene başvurularının elektronik ortamdawww.sanayi.gov.tr  internet adresinde bulunan Bakanlık sitesi üzerinden veya şahsen Ağrı Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne yapılması gerekmektedir.
         Damgalanmamış, damga süresi geçmiş veya damgaları iptal edilmiş, damgası kopmuş, periyodik muayene için zamanında müracaat etmemiş ölçü ve tartı aletlerinin kullanılması, alım satım yerlerinde bulundurulması suç teşkil etmektedir. Kanuna aykırı hareket edenler hakkında ilgili Kanunun 15.nci maddesinin c bendine göre her bir ölçü aleti için 2.101,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.
        İlimiz sınırları dahilinde yukarıda belirtilen ölçü ve ölçü aletlerini bulunduran kişi ve kuruluşların idari para cezasına muhatap kalmamaları için en geç 28 Şubat 2018 Çarşamba günü mesai bitimine kadar Ağrı Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne müracaatlarını yapmaları gerekmektedir.
        Konu hakkında detaylı bilgi almak isteyenlerin Ağrı Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün 215 17 65 – 215 23 65 numaralı telefonlarından bilgi alabileceklerdir.
 
           İlgililere önemle duyurulur.
                  Ağrı Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü
 
 HABER VEREN YETKİLİNİN ADI SOYADI İMZASI
 
Ayşegül SORGUÇ
Bilim, Sanayi ve Teknoloji               İl Müdürü
Kategori Önemli İçerik

Ansayfa